Image for AZ22801-1C-220AE is not available
AZ22801-1C-220AE
DigiKey Part Number
3385-AZ22801-1C-220AE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ22801-1C-220AE
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 220V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 220VAC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
165 VAC
Must Release Voltage
66 VAC
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
40 A
Approval Agency
CUR, UL, TUV
Switching Voltage
300VAC, 110VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
7200VA, 1200W
Coil Resistance
13.49 kOhms
Coil Current
16.3 mA