AZ22801-1C-120AE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Datasheet
Image for AZ22801-1C-120AE is not available
AZ22801-1C-120AE
DigiKey Part Number
3385-AZ22801-1C-120AE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ22801-1C-120AE
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 120VAC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
90 VAC
Must Release Voltage
36 VAC
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
40 A
Approval Agency
CUR, UL, TUV
Switching Voltage
300VAC, 110VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
7200VA, 1200W
Coil Resistance
3.04 kOhms
Coil Current
39.5 mA