L777DC37PC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 271
Datasheet
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 9
Datasheet
Image for L777DC37PC is not available
L777DC37PC
DigiKey Part Number
L777DC37PC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L777DC37PC
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
20.0µin (0.51µm)
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Backset Spacing
0.319" (8.10mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Contact Type
Signal
Contact Material
Brass
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C