L77HDBH44S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 31
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 197
In Stock: 77
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
L77HDBH44S
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L77HDBH44S
DigiKey Part Number
L77HDBH44S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77HDBH44S
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44P SLDR CUP
Detailed Description
EDA/CAD Models
L77HDBH44S Models
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Voltage Rating
250V
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
Black
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
24-30 AWG
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C