180-044-202L001 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
In Stock: 197
Datasheet
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
In Stock: 61
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
180-044-202(-,L)001_View2
180-044-202L001
180-044-202L001
180-044-202L001
DigiKey Part Number
T844FER-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-044-202L001
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
180-044-202L001 Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Features
Shielded
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C