D50P24A6RX09LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 516
In Stock: 142
In Stock: 391
In Stock: 88
In Stock: 508
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
D50P24A6RX09LF
DigiKey Part Number
D50P24A6RX09LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D50P24A6RX09LF
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D50P24A6RX09LF Models
Category
Termination
Solder Paste
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Guide, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C