L717DB25PST1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L717DB25PST1-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L717DB25PST1 |
Description | CONN D-SUB PLUG 25POS SCREW |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L717DB25PST1 Models |
Packaging Bag | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 7.5A |
Connector Style | Features Grounding Indents |
Connector Type Plug, Male Pins | Voltage Rating 300V |
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) | Wire Gauge 18 AWG |
Contact Type Signal | Contact Material Brass |
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |