L717DB25PST3
DigiKey Part Number
L717DB25PST3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L717DB25PST3
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS SCREW
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L717DB25PST3 Models
Packaging
Bag
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Wire Gauge
18 AWG
Brass
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C