M12T-04PFFS-SH8B15 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol LTW
In Stock: 20
Datasheet
4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Wire Leads
M12T-04PFFS-SH8B15
DigiKey Part Number
1754-1060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M12T-04PFFS-SH8B15
Description
CONN RCPT FMAL 4P WIR LEAD 0.49'
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Zinc Alloy
Series
Shell Finish
Nickel
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Silver
Connector Type
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
4
Shielding
Shell Size - Insert
M12-4
Current Rating (Amps)
12A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
60VDC
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C