1.5SMBJ13A-H
DigiKey Part Number
118-1.5SMBJ13A-HTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-1.5SMBJ13A-HCT-ND - Cut Tape (CT)
118-1.5SMBJ13A-HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMBJ13A-H
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21.5V Clamp 69.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
69.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V