1.5SMBJ26A-H
DigiKey Part Number
118-1.5SMBJ26A-HTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-1.5SMBJ26A-HCT-ND - Cut Tape (CT)
118-1.5SMBJ26A-HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMBJ26A-H
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Detailed Description
42.1V Clamp 35.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V