3296W-1-471LF
DigiKey Part Number
3296W-1-471LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3296W-1-471LF
Description
TRIMMER 470 OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3296W-1-471LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
25.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
470 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.190" Face (9.53mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%