T93XB471KT20
DigiKey Part Number
716-T93XB471KT20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T93XB471KT20
Description
TRIMMER 470 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 23.0 Turn Side Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Vishay Sfernice
Number of Turns
23.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
470 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.382" x 0.197" Face (9.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%