CDSOD323-T12C-DSL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 16
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 12,103
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Similar
Panjit International Inc.
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
28.3V (Typ) Clamp 11A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
CDSOD323-T12C-DSL
DigiKey Part Number
CDSOD323-T12C-DSLTR-ND - Tape & Reel (TR)
CDSOD323-T12C-DSLCT-ND - Cut Tape (CT)
CDSOD323-T12C-DSLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSOD323-T12C-DSL
Description
TVS DIODE 12VWM 28.3VC SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CDSOD323-T12C-DSL Models
Category
Power - Peak Pulse
350W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
3pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
28.3V (Typ)
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11A (8/20µs)