MOV-10D390K is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 3,330
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
Similar
TDK
In Stock: 58
39 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
MOV-10D390K
DigiKey Part Number
MOV-10D390K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-10D390K
Description
VARISTOR 39V 500A DISC 10MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
MOV-10D390K Models
Category
Current - Surge
500 A
Energy
4.6J
Capacitance @ Frequency
2400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Varistor Voltage (Min)
35 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
43 V