MOV-14D820K
DigiKey Part Number
118-MOV-14D820K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-14D820K
Description
VARISTOR 82V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
82 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
EDA/CAD Models
MOV-14D820K Models
Energy
22J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
2400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
65 V
Varistor Voltage (Min)
74 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
82 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
90 V