PTA6044-2015CPA104 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 118-PTA6044-2015CPA104-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PTA6044-2015CPA104 |
Description | SLIDE POT 100KOHM 0.06W TOP 60MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 kOhms 0.06W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PTA6044-2015CPA104 Models |
Category | Tolerance ±20% |
Manufacturer Bourns Inc. | Adjustment Type Top |
Series | Fader Type Dual |
Packaging Tray | Travel Range 60mm |
Part Status Active | Size / Dimension Rectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.256" H (75.00mm x 9.00mm x 6.50mm) |
Resistance 100 kOhms | Mounting Type Through Hole |
Power (Watts) 0.06W | Base Product Number |