PV37W102C01B00
DigiKey Part Number
490-2969-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV37W102C01B00
Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN TOP
Detailed Description
1 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PV37W102C01B00 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Packaging
Bulk
Resistance
1 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.252" x 0.157" Face (6.40mm x 4.00mm)
Tolerance
±10%