RFRT800G50R0ND9
DigiKey Part Number
4506-RFRT800G50R0ND9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFRT800G50R0ND9
Description
RF RES 50 OHM 800W 2% 300PPM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms ±2% 800W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
300ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
RF, High Frequency
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
3.319" L x 1.047" W (84.30mm x 26.60mm)
Resistance
50 Ohms
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±2%
Lead Style
Tab
Power (Watts)
800W