CHV0603N250471JCT
DigiKey Part Number
4713-CHV0603N250471JCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-CHV0603N250471JCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-CHV0603N250471JCTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHV0603N250471JCT
Description
HVCAP0603 COG 470PF 5% 250V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)