GMC21X7R474K100NT
DigiKey Part Number
4713-GMC21X7R474K100NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC21X7R474K100NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC21X7R474K100NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC21X7R474K100NT
Description
CAP0805 X7R .47UF 10% 100V
Detailed Description
0.47 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)