EKY-250ELL821MJ25S
DigiKey Part Number
565-EKY-250ELL821MJ25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-250ELL821MJ25S
Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKY-250ELL821MJ25S Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
990 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.65 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
42 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C