EKZH160ETC221MF11D
DigiKey Part Number
565-EKZH160ETC221MF11DCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EKZH160ETC221MF11DTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZH160ETC221MF11D
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
250 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
500 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
110 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C