EG1H470MNN6311U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
Datasheet
Surge
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EG1H470MNN6311U
DigiKey Part Number
4191-EG1H470MNN6311U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EG1H470MNN6311U
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
154 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
220 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
400 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C