SMDSW.031 1OZ | |
|---|---|
DigiKey Part Number | SMDSW.0311OZ-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMDSW.031 1OZ |
Description | SOLDER WIRE NO-CLEAN 63/37 1OZ. |
Manufacturer Standard Lead Time | 3 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Leaded No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn63Pb37 (63/37) 20 AWG, 22 SWG Spool, 1 oz (28.35g) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Melting Point 361°F (183°C) |
Manufacturer Chip Quik Inc. | Flux Type No-Clean, Water Soluble |
Packaging Spool | Wire Gauge 20 AWG, 22 SWG |
Part Status Active | Process Leaded |
Type Wire Solder | Form Spool, 1 oz (28.35g) |
Composition Sn63Pb37 (63/37) | Weight 0.062 lb (28.12 g) |
Diameter 0.031" (0.79mm) | Base Product Number |