FPC040P020-S
FPC040P020-S
Prototyping with Solder Stencils - Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
FPC040P020-S
DigiKey Part Number
FPC040P020-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPC040P020-S
Description
FPC/FFC SMT CONN STENCIL
Pitch
0.016" (0.40mm)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Outer Dimension
1.300" L x 0.900" W (33.02mm x 22.86mm)
Series
Thermal Center Pad
0.543" L x 0.157" W (13.80mm x 4.00mm)
Material
Stainless Steel
Part Status
Active
Thickness
0.0040" (0.102mm)