FPC040P020
DigiKey Part Number
FPC040P020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPC040P020
Description
FPC/FFC SMT CONNECTOR 0.4 MM PIT
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMD to DIP FPC Connector 20 0.016" (0.40mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Number of Positions
20
Pitch
0.016" (0.40mm)
Series
Board Thickness
0.062" (1.57mm) 1/16"
Material
FR4 Epoxy Glass
Part Status
Active
Size / Dimension
0.900" x 1.050" (22.86mm x 26.67mm)