NC2SW.031 0.5OZ
DigiKey Part Number
315-NC2SW.0310.5OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NC2SW.031 0.5OZ
Description
SOLDER WIRE MINI POCKET PACK 60/
Detailed Description
Leaded No-Clean Wire Solder Sn60Pb40 (60/40) 20 AWG, 21 SWG Tube, 0.50 oz (14.17g)
Category
Melting Point
361 ~ 370°F (183 ~ 188°C)
Wire Gauge
20 AWG, 21 SWG
Part Status
Active
Process
Leaded
Type
Wire Solder
Form
Tube, 0.50 oz (14.17g)
Composition
Sn60Pb40 (60/40)
Base Product Number
Diameter
0.031" (0.79mm)