NC2SW.020 0.3OZ
DigiKey Part Number
315-NC2SW.0200.3OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NC2SW.020 0.3OZ
Description
SOLDER WIRE MINI POCKET PACK 60/
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Leaded No-Clean Wire Solder Sn60Pb40 (60/40) 24 AWG, 25 SWG Tube, 0.3 oz (8.51g)
Category
Melting Point
361 ~ 370°F (183 ~ 188°C)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Flux Type
No-Clean
Packaging
Bulk
Wire Gauge
24 AWG, 25 SWG
Part Status
Active
Process
Leaded
Type
Wire Solder
Form
Tube, 0.3 oz (8.51g)
Composition
Sn60Pb40 (60/40)
Base Product Number
Diameter
0.020" (0.51mm)