NC2SWLF.020 0.3OZ
DigiKey Part Number
315-NC2SWLF.0200.3OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NC2SWLF.020 0.3OZ
Description
LF SOLDER WIRE MINI POCKET PACK
Detailed Description
No-Clean Wire Solder Sn99.3Cu0.7 (99.3/0.7) 24 AWG, 25 SWG Tube, 0.3 oz (8.51g)
Category
Diameter
0.020" (0.51mm)
Melting Point
441°F (227°C)
Wire Gauge
24 AWG, 25 SWG