J115F11AH12VDCS61.5U
DigiKey Part Number
2449-J115F11AH12VDCS61.5U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F11AH12VDCS61.5U
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 50A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
J115F11AH12VDCS61.5U Models
Category
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
50 A
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus
Load - Max Switching
13850VA, 5500W
Relay Type
Coil Current
125 mA
Coil Resistance
96 Ohms