J115F11CH12VDCS61.5U
DigiKey Part Number
2449-J115F11CH12VDCS61.5U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F11CH12VDCS61.5U
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
J115F11CH12VDCS61.5U Models
Category
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
50 A
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus
Load - Max Switching
13850VA, 5500W
Relay Type
Coil Current
125 mA
Coil Resistance
96 Ohms