1569-16-1-0500-003-1-TS
DigiKey Part Number
CN644Y-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-16-1-0500-003-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG YEL 250'
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Yellow 300V 250.0' (76.2m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.095" (2.41mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Length
250.0' (76.2m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
26/0.0100"
Ratings
UL Style 1569
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 16AWG BLK 250'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG WHT 250'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG RED 250'
In-Stock: 2
HOOK-UP STRND 16AWG BLU 250'
HOOK-UP STRND 16AWG BRN 250'
Unit Price:
Alternate Length
HOOK-UP STRND 16AWG YEL 100'
In-Stock: 9
HOOK-UP STRND 16AWG 300V YEL 25'
HOOK-UP STRND 16AWG YEL 500'
In-Stock: 5
HOOK-UP STRND 16AWG 300V YEL 50'