1569-16-1-0500-006-1-TS
DigiKey Part Number
CN647N-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-16-1-0500-006-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG BRN 250'
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Brown 300V 250.0' (76.2m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.094" (2.38mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Length
250.0' (76.2m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C