AFK227M35F24B-F is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 18,866
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Chemi-Con
Nichicon
Similar
Chemi-Con
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 160mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
AFK227M35F24B-F
DigiKey Part Number
AFK227M35F24B-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK227M35F24B-F
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
450 mA @ 120 Hz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
160 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.394" W (8.30mm x 10.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C