AHA107M25F24T-F
DigiKey Part Number
338-AHA107M25F24T-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
338-AHA107M25F24T-FCT-ND - Cut Tape (CT)
338-AHA107M25F24T-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA107M25F24T-F
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2.7Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
221 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.7Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C