402F19212IKR is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
Abracon LLC
Parametric Equivalent
Abracon LLC
19.2 MHz ±10ppm Crystal 8pF 120 Ohms 4-SMD, No Lead
402F19212IKR
DigiKey Part Number
402F19212IKR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
402F19212IKR
Description
CRYSTAL 19.2000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
120 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Frequency
19.2 MHz
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)