403C11A40M00000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
TXC CORPORATION
TXC CORPORATION
40 MHz ±10ppm Crystal 10pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
403C11A40M00000
DigiKey Part Number
110-403C11A40M00000TR-ND - Tape & Reel (TR)
110-403C11A40M00000CT-ND - Cut Tape (CT)
110-403C11A40M00000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
403C11A40M00000
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)