7M-40.000MEEE-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TXC CORPORATION
In Stock: 2,065
Datasheet
Similar
TXC CORPORATION
In Stock: 0
Datasheet
CTS-Frequency Controls
CTS-Frequency Controls
Abracon LLC
Abracon LLC
40 MHz ±10ppm Crystal 12pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
7M-40.000MEEE-T
DigiKey Part Number
7M-40.000MEEE-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
7M-40.000MEEE-T
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
7M-40.000MEEE-T Models
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)