MOVS4032V040 is Obsolete and no longer manufactured.
TDK
In Stock: 3,988
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
68 V 250 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, No Lead
MOVS Surface Mount Metal Oxide Varistors
Eaton Surface Mount Circuit Protection Devices
MOVS4032V040
DigiKey Part Number
283-MOVS4032V040TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVS4032V040
Description
VARISTOR 68V 250A 2SMD NO LEAD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Typ)
68 V
Varistor Voltage (Max)
74.8 V
Series
Current - Surge
250 A
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
40 V
Maximum DC Volts
56 V
Varistor Voltage (Min)
61.2 V