MOVS4032V140
DigiKey Part Number
283-MOVS4032V140TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MOVS4032V140CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MOVS4032V140DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVS4032V140
Description
VARISTOR 220V 1.2KA 2SMD NO LEAD
Customer Reference
Detailed Description
220 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, No Lead
Category
Varistor Voltage (Typ)
220 V
Varistor Voltage (Max)
242 V
Series
Current - Surge
1.2 kA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
140 V
Maximum DC Volts
180 V
Varistor Voltage (Min)
198 V