B72660M0141K072
DigiKey Part Number
495-B72660M0141K072TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72660M0141K072CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B72660M0141K072DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72660M0141K072
Description
VARISTOR 220V 1.2KA 4032
Detailed Description
220 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 4032 (1080 Metric)
EDA/CAD Models
B72660M0141K072 Models
Category
Varistor Voltage (Typ)
220 V
Varistor Voltage (Max)
242 V
Series
Current - Surge
1.2 kA
Energy
10J
Maximum AC Volts
140 V
Maximum DC Volts
180 V
Varistor Voltage (Min)
198 V