ECS-160-12-30Q-VS-TR
DigiKey Part Number
XC3141TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC3141CT-ND - Cut Tape (CT)
XC3141DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-160-12-30Q-VS-TR
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±30ppm Crystal 12pF 50 Ohms 2-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ECS-160-12-30Q-VS-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Type
MHz Crystal
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
16 MHz
Package / Case
Frequency Stability
±150ppm
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)