DF51K-10DP-2DS(800)
DigiKey Part Number
26-DF51K-10DP-2DS(800)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF51K-10DP-2DS(800)
Description
CONN HDR 2MM DUAL TIN R/A 10POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF51K-10DP-2DS(800) Models
Category
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.248" (6.30mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tray
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C