DF51K-14DP-2DS(800) | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 26-DF51K-14DP-2DS(800)-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF51K-14DP-2DS(800) |
Description | CONN HDR 2MM DUAL TIN R/A 14POS |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole, Right Angle 14 position 0.079" (2.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF51K-14DP-2DS(800) Models |
Category | Contact Length - Post 0.118" (3.00mm) |
Mfr | Insulation Height 0.248" (6.30mm) |
Series | Contact Shape Square |
Packaging Tray | Contact Finish - Mating Tin |
Part Status Active | Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm) |
Connector Type | Contact Finish - Post Tin |
Contact Type Male Pin | Contact Material Brass |
Pitch - Mating | Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
Number of Positions | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |