DF52-16P-0.8C | |
|---|---|
DigiKey Part Number | H125093-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF52-16P-0.8C |
Description | CONN PLUG HSG 16POS 0.80MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.031" (0.80mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF52-16P-0.8C Models |
Category | Number of Rows 1 |
Mfr | Mounting Type Free Hanging (In-Line) |
Series | Contact Termination Crimp |
Packaging Bag | Fastening Type Friction Lock |
Part Status Active | Color Black |
Connector Type | Insulation Material Polyamide (PA), Nylon |
Contact Type Non-Gendered | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Positions | Note Contacts Sold Separately |
Pitch 0.031" (0.80mm) | Base Product Number |