DF52-16S-0.8H(21)
DF52-16S-0.8H(21)
DF52-16S-0.8H(21)
DigiKey Part Number
H125106TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125106CT-ND - Cut Tape (CT)
H125106DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF52-16S-0.8H(21)
Description
CONN SOCKET 16P 0.031 TIN SMD RA
Detailed Description
16 Position Socket Connector 0.031" (0.80mm) Surface Mount, Right Angle Tin
EDA/CAD Models
DF52-16S-0.8H(21) Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.069" (1.75mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Non-Gendered
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Cable/Wire
Features
Glow Wire Compliant, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1.5A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
100V