DF62W-6EP-2.2C
DF62W-6EP-2.2C
DF62W-6EP-2.2C
DigiKey Part Number
H124903-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF62W-6EP-2.2C
Description
CONN PLUG HSG 6POS 2.20MM
Customer Reference
Detailed Description
6 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.087" (2.20mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF62W-6EP-2.2C Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Holder
Part Status
Last Time Buy
Color
Black
Connector Type
Features
Water Resistant
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 105°C
Pitch
0.087" (2.20mm)