DF9-15P-1V(32)
DigiKey Part Number
H10412TR-ND - Tape & Reel (TR)
H10412CT-ND - Cut Tape (CT)
H10412DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF9-15P-1V(32)
Description
CONN HDR 15POS SMD TIN
Detailed Description
15 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Tin
EDA/CAD Models
DF9-15P-1V(32) Models
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Tin
Contact Finish Thickness
39.4µin (1.00µm)
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4.3mm
Number of Positions
15
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)