LM4140CCM-2.5/NOPB
DigiKey Part Number
LM4140CCM-2.5/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4140CCM-2.5/NOPB
Description
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.1% 8 mA 8-SOIC
EDA/CAD Models
LM4140CCM-2.5/NOPB Models
Category
Temperature Coefficient
10ppm/°C
Manufacturer
Texas Instruments
Noise - 0.1Hz to 10Hz
2.2µVp-p
Packaging
Tube
Voltage - Input
1.8V ~ 5.5V
Part Status
Active
Current - Supply
375µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output
8 mA
Supplier Device Package
8-SOIC
Tolerance
±0.1%